FAQ

FAQ - dotazy

Co znamená ENTOWAY?

Název celého projektu pochází ze slova ENTOmofagie. Entomofagie by se dala definovat jako využívání hmyzu jako potraviny. V ENTOWAY ti chceme ukázat CESTU (v angličtině WAY), jak pohodlně zařadit entomofagii do svého života a přispět tak k udržitelnější a výživnější budoucnosti ve sféře potravin.

 

Proč vůbec jíst hmyz?

Lépe položena otázka by zněla "Proč vlastně hmyz nejíst?". Když se zamyslíme nad tím, jak je dnešní konzumní doba nastavena, musí nám být jasné, že to takhle dál nejde. Je potřeba hledat alternativní udržitelnější řešení. Jedlý hmyz je jedno z nich. Kromě toho je plný bílkovin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny, co tvému tělu jedině prospěje. Navíc i skvěle chutná! Nevěříš? Vyzkoušej sám a dej nám vědět! 

P.S. FAO poukazuje na využívaní hmyzu již od roku 2013!

 

Jak chutná samotný hmyz?

Chuť samozřejmě závisí od daného druhu a také od jeho přípravy. Většina lidí popisuje chuť cvrčků jako oříškovou se zemitými a umami tóny, u moučných červů se třeba můžeme setkat s přirovnaními jako kuřecí, slané oříšky, nebo chipsy. V našem Proteinblendu chuť samotného hmyzu pravdepodobně ani nespozoruješ.

 

Je konzumace hmyzu bezpečná?

Jedlý hmyz musí splňovat všechny bezpečnostní a hygienické standardy, které platí pro jakoukoli jinou potravinu. Výroba našeho prášku z larev potemníka stájového je přímo certifikována pro použití v potravinářství. V porovnaní se savci, nebo ptáky, může hmyz dokonce představovat menší riziko přenosu zoonotických infekcí na člověka (FAO). Není se tedy čeho bát. Pokud bys nevědel, hmyz je konzumován člověkem už nejaký ten pátek, přesněji několik tisíc let.

 

Je jedlý hmyz vhodný i pro vegany/vegatariany?

Skvělá otázka! Je supr vidět, že si stále více a více lidí uvědomuje negativní dopady lidské činnosti na naší planetu. Omezení masa a živočíšních produktů je určitě jedna z cest jakou se vydat pro lepší zítřky. Neměli bychom však zapomínat ani na kvalitní živiny a pestrou stravu. Pokud jsi vegan/vegetarián z důvodů udržitelnosti, jedlý hmyz a také náš produkt může významně obohatit tvůj jídelníček a to zcela bez výčitek. Pokud je u tebe na prvním míste správné zacházení se zvířaty, i tehdy můžeš zůstat v klidu a tuhle alternativu bys měl/a alespoň zvážit. Věda říká jasně - hmyz nedokáže cítit bolest. I tak se ale zpracovává nejhumánnějšími možnými způsoby - snížením teploty se hmyz před odchodem na "druhý svět" dostane do přirozeného stavu "spánku" (diapauzy). 

 

Jak vypadá chov hmyzu?

Nemusíš se lekat, hmyz nechytáme volně v přírodě. Larvy potemníka stájového jsou chované na moderní hmyzí farmě v Nizozemsku, kde mají zajištěné vše pro jejich spokojený život. Mají nastavené optimální teplotní podmínky, vlhkost, dostatek prostoru, nepřetržitý přísun čerstvé vody a krmiva. Při chovu nejsou používány žádné hormony, antibiotika, ani zbytečné chemikálie. Ačkoli EU legislativa zatím neumožňuje označení “organické / BIO” pro jedlý hmyz, můžeme místo toho říct, že jsou naši červi "organicky chováni", nebo "organicky krmeni".

 

Čím jsou tedy červi krmeni?

Larvy potemníka stájového si pochutnávají na 100% rostlinné stravě, sestávající ze směsi kvalitních obilovin a luštěnin. 

 

Jak vypadá následné zpracování červů na mouku?

Po dosažení požadované velikosti jsou larvy sklizeny a přeneseny do hluboko mrazících boxů, kde rychle vstoupí do tzv. fáze diapauzy, což je fáze připomínající spánek. Tenhle způsob nevyvolává u červů zbytečný stres a jsou tak šetrně přeneseny na “druhý svět”. Před zpracováním se opět rozmrazí, důkladně promyjou, sterilizují a vysuší. Následně jsou rozemlety na velmi jemný prášek a důkladně zabalené.

 

Říkáte, že chcete změnit potravinářsky sektor na udržitelnější. Proč tedy nabízíte produkt, který obsahuje hmyz jen zčásti a ve zpracované podobě?

Velmi dobrá otázka, kterou jsme se hodně dlouho zabývali i my. Odpověď je jednoduchá. Velké úkoly je nutné zdolávat po kouskách. Kdyby jsme před tebe rovnou nasypali plný pytel celistvého hmyzu, nejspíš by jsi utekl. Když ho však v podobě jemného prášku nenásilně přimícháme do proteinové směsi jako je Proteinblend, dokážeme výrazně zlepšit její nutriční vlastnosti a znížit její environmentální stopu, přičemž to běžný spotřebitel ani nepostřehne. Postupně tak chceme u lidí měnit jejich postoj k této staronové surovině, což bude mít časem obrovský dopad i v globálním měřítku. ENTOWAY ti chce ukázat cestu k jedlému hmyzu.

 

Kdo stojí za ENTOWAY?

ENTOWAY je projekt tvořen opravdovými odborníky. Nejde tedy jen o nějakej shluk lidí, kteří se silou mocí chytají nového trendu. Jsme tým lidí přímo z fachu - z oblasti potravinářství, lidské výživy a chemie, který se i odborně věnuje vědeckému výzkumu v oblasti jedlého hmyzu už nějakou tu dobu. Víc si o nás můžeš přečíst zde.

 

Kde se můžu dozvědět o jedlém hmyzu více?

Mnoho zajímavostí ze světa entomofagie můžeš najít na našem blogu. Kromě toho pro začátek určitě nevynechej bibli moderní entomofagie - publikaci od FAO. Pokud by jsi stále neměl dost, ozvi se nám na hello@entoway.com a rádi ti ukážeme další hodnotné zdroje!

 

OTÁZKY K PRODUKTŮM

 

Jaký druh jedlého hmyzu používáte?

V produktech zatím využíváme jenom larvy potemníka stájového (Aphitobius diaperinus). Do našeho Proteinblendu zapadají červi nejlépe, protože obsahují opravdu pořádnou dávku bílkovin a jejich profil aminokyselin dokáže krásně doplnit nedostatky rostlinných proteinů. Také obohacují celou směs vitamíny skupiny B a minerálními látkami jako je vápník, měď, fosfor nebo zinek.

  

Jak je to s alergeny ve vašich produktech?

Hmyzáci jsou vzdálenými příbuznými s korýši (krevety, krabi, či humři). Díky podobnosti ve struktuře proteinů je tady jistá šance vyvolání alergické reakce u lidí s alergií na korýše, měkkýše, nebo také roztoče. Tyto skupiny lidí by se proto měli jedlému hmyzu vyhýbat. Co se týče alergenů v Proteinblendu, žádné další alergeny zde nejsou zastoupeny ve významných množstvích. Z důvodu předběžné opatrnosti však uvádíme, že výrobek může obsahovat stopy vajec, sóji, lepku, nebo mléka, které můžou pocházet z hmyzího krmiva, nebo ze samotné potravinářské výroby.

   

Čím se liší Proteinblend od běžných proteinových prášků?

Proteinblend je namíchán opravdovými potravinářskými odborníky. Unikátní poměr a kvalita jednotlivých surovin zaručují, že i v běžné 30 g dávce, dostaneš do těla všechny esenciální aminokyseliny v dostatečném množství. Proteinblend má však narozdíl od syrovátky mnohem menší environmentální stopu a navíc obsahuje i vlákninu, vitamíny a minerální látky. Oproti rostlinným proteinům disponuje Proteinblend kompletním aminospektrem, takže je pro tělo plnohodnotnou bílkovinou. Navíc v Proteinblendu nenajdeš žádný přidanej cukr, laktózu, aromata, nebo barviva, a tak s jeho konzumací nejsou spojeny žádné trávicí potíže.

 

Kolik je v jedné dávce Proteinblendu bílkovin a kolik jedlého hmyzu?

Jedna dávka (30 g) obsahuje až 21 g plnohodnotných bílkovin, které slouží jako alternativa k běžným bílkovinám ze syrovátky. Co se týče množství jedlého hmyzu - jedna dávka obsahuje až 20 % jemně namletých larev potemníka stájového. Jde tak o produkt s nejvyšším obsahem jedlého hmyzu na trhu!

 

Jak chutná Proteinblend?

Pokud jsi zvyklý na přeslazené proteinové šejky, plné syntetických dochucovadel, asi to pro tebe zpočátku nebude nic výraznýho. V ENTOWAY na dochucení využíváme pouze přírodní suroviny, díky čemuž je chuť Proteinblendu nenásilná a jemná. Dochucení je zajištěno pouze odtučněným kakaem, mletou skořicí, guarovou gumou, stévii a himalájskou solí. Budeme rádi když vyzkoušíš a podělíš se s námi o své dojmy!

 

Co všechno se dá s Proteinblendem dělat?

Kromě klasického smíchání s vodou, nebo rostlinným mlékem, si ho můžeš přidat třeba do ovesné kaše, jogurtu, nebo do svého oblíbeného koláče. Zlepšíš tak nutriční hodnotu daného jídla a můžeš být hrdý na to, že nám pomáhaš rozšiřovat povědomí o jedlém hmyzu. Pro inspiraci se mrkni na náš blog, kde pravidelně uveřejňujeme i recepty!

 

Je možné zkusit nejprve vzorku Proteinblendu?

Chápeme, že nejdřív bys nejraději ochutnal, než kupoval rovnou celý balení. Samozřejmě, je možné zakoupit i menší vzorkové balení.

 

Je možné nakoupit Proteinblend i ve velkém?

Napiš nám na hello@entoway.com, případne se jěště mrkni zde a určite se nějak domluvíme! 

 

Kde se dá Proteinblend koupit?

Prozatím sa k Proteinblendu dostaneš hlavně na našem eshopu. Postupem času nás však najdeš i ve většině dobrých posiloven a také na různých eshopech se sportovní výživou. Sleduj nás na našem instagramu, facebooku, nebo mrkni na odkaz Kde koupit?, se seznamem míst kde lze produkty ENTOWAY zakoupit. Seznam budeme průběžně aktualizovat.

 

Dá se u vás koupit i čistý hmyzí prášek?

Již brzy určitě! Napiš nám prozatím na hello@entoway.com, zda bys měl zájem. Díky!

  

Nemůžeš najít odpověď na svou otázku?

Napiš nám na hello@entoway.com a zkusíme co nejdřív odpovědět!