FAQ

FAQ - dotazy

Co znamená ENTOWAY?

Názov naší značky pochází ze slova ENTOmofagie. Entomofagie by se dala definovat jako využívání hmyzu jako potraviny. V ENTOWAY ti chceme ukázat cestu, jak pohodlně zařadit entomofagii do svého života a přinést tak udržitelnější a výživnější budoucnost ve sféře potravin.

 

Proč vůbec jíst hmyz?

Lépe položena otázka by zněla "Proč hmyz nejíst?". Když se zamyslíme nad tím, jak je dnešní konzumní doba nastavena, musí nám být jasné, že to takhle dál nejde. Je potřeba hledat alternativní udržitelnější řešení. Kromě toho je hmyz plný bílkovin, vitamínů, minerálních látek a vlákniny co tvému tělu jedině prospěje. Navíc i skvěle chutná! Nevěříš? Vyzkoušej a dej nám vědět! 

P.S. FAO poukazuje na využívaní hmyzu již od roku 2013!

 

Jak chutná samotný hmyz?

Chuť samozřejmě závisí od daného druhu a také od jeho přípravy. Většina lidí popisuje chuť cvrčků jako oříškovou se zemitými a umami tóny, u moučných červů se třeba můžeme setkat s přirovnaními jako kuřecí, nebo chipsy. V našem Proteinblendu chuť cvrčků pravdepodobně ani nespozoruješ.

 

Je konzumace hmyzu bezpečná?

Jedlý hmyz musí splňovat všechny standardy, které platí pro jakoukoli jinou potravinu. Výroba našeho cvrččího prášku je přímo certifikována pro použití v potravinářství. V porovnaní se savci, nebo ptáky, může hmyz dokonce představovat menší riziko přenosu zoonotických infekcí na člověka (FAO). Není se tedy čeho bát. Pokud bys nevědel, hmyz je konzumován člověkem už nejaký ten pátek (několik tisíc let).

 

Je jedlý hmyz vhodný i pro vegany/vegatariany?

Skvělá otázka! Je supr vidět, že si stále víc a víc lidí uvědomuje negativní dopady lidské činnosti na naší planetu. Omezení masa a živočíšních produktů je určitě jedna z cest jakou se vydat pro lepší zítřky. Neměli bychom však zapomínat na kvalitní živiny a pestrou stravu. Pokud jsi vegan/vegetarián z důvodů udržitelnosti, jedlý hmyz a také náš produkt může významně obohatit tvůj jídelníček a to zcela bez výčitek. Pokud je u tebe na prvním míste správné zacházení se zvířaty, i tehdy můžeš zůstat v klidu a tuhle alternativu bys měl/a alespoň zvážit. Věda říká jasně - hmyz nedokáže cítit bolest. I tak se ale zpracovává nejhumánnějšími možnými způsoby - snížením teploty se před odchodem na druhý svět dostane do přirozeného stavu "spánku" (diapauzy). 

 

Jak vypadá chov cvrčků?

Nemusíte se lekat, cvrčky nechytáme volně v přírodě. Jsou chované na moderní cvrččí farmě v Anglii, kde mají zajištěné vše pro jejich spokojený život. Mají nastavené optimální teplotní podmínky, vlhkost, dostatek prostoru, nepřetržitý přísun čerstvé vody a krmiva. Při chovu nejsou používány žádné hormony, antibiotika, ani zbytečné chemikálie. Ačkoli EU legislativa neumožňuje označení “organické” pro cvrčky, můžeme místo toho říct, že jsou naše cvrčky organicky chované, nebo také organicky krmené.

 

Čím jsou tedy cvrčci krmeny?

Cvrčci si pochutnávají na 100% organické směsi vojtěšky, slunečnicových semínek, sóji, pšeničného krmiva a ječmene. Celá směs je také obohacená přidanými minerálními látkami a krmivo je řádně certifikováno organizací Soil Association.

 

Jak vypadá následné zpracování cvrčků na mouku?

Po vylíhnutí trvá jejich chov asi 1 měsíc. Po tomto čase jsou sklizeny a přeneseny do hluboko mrazících boxů, kde rychle vstoupí do tzv. fáze diapauzy, což je fáze připomínající spánek. Tenhle způsob nevyvolává u cvrčků zbytečný stres a jsou tak šetrně přeneseny na “druhý svět”. Před zpracováním se opět rozmrazí, důkladně promyjou a mikrovlnně sterilizují a vysuší. Následně jsou rozemlety na velmi jemný prášek a důkladně zabalené.

 

Říkáte, že chcete změnit potravinářsky sektor na udržitelnější. Proč tedy nabízíte produkt, který obsahuje hmyz jen zčásti a ve zpracované podobě?

Velmi dobrá otázka, kterou jsme se hodně dlouho zabývali i my. Odpověd je jednoduchá. Velký slon se zdoláva po kouskách. Kdyby jsme rovnou před tebe nasypali plný pytel celistvého hmyzu, nejspíš by jsi utekl. Když ho však v podobě jemného prášku nenásilně přimícháme do Proteinblendu, dokážeme výrazně zlepšit jeho nutriční vlastnosti a znížit jeho environmentální stopu, přičemž to běžný spotřebitel ani nepostřehne. Postupně tak chceme u lidí měnit jejich postoj k této staronové surovině, což bude mít časem obrovský dopad i v globálním měřítku. ENTOWAY ti ukáže cestu k jedlému hmyzu.

 

Kde se můžu dozvědět o jedlém hmyzu více?

Mnoho zajímavostí ze světa entomofagie můžeš najít na našem blogu. Kromě toho pro začátek určitě nevynechej bibli moderní entomofagie od FAO.

 

OTÁZKY K PRODUKTŮM

 

Jaký druh jedlého hmyzu používáte?

V produktech zatím využíváme jenom cvrčka domácího (Acheta domesticus). Do našeho Proteinblendu zapadají cvrčci nejlépe, protože obsahují opravdu pořádnou dávku bílkovin a jejich profil aminokyselin dokáže krásně doplnit nedostatky rostlinných proteinů.

  

Jak je to s alergeny ve vašich produktech?

Cvrčci jsou vzdálenými příbuznými s korýši (krevety, krabi, či humři). Díky podobnosti ve struktuře proteinů je tady jistá šance vyvolání alergické reakce u lidí s alergií na korýše, měkkýše, nebo také roztoče. Tyto skupiny lidí by se proto měli jedlému hmyzu vyhýbat.

   

Čím se liší Proteinblend od běžných proteinových prášků?

Proteinblend je namíchán opravdovými potravinářskými odborníky. Unikátní poměr a kvalita jednotlivých surovin zaručují, že i v běžné dávce, dostanete do těla všechny esenciální aminokyseliny v dostatečném množství. Proteinblend má však narozdíl od syrovátky mnohem menší environmentální stopu a navíc obsahuje i vlákninu, vitaminy a minerální látky. Oproti rostlinným proteinům disponuje Proteinblend kompletním aminospektrem, takže je pro tělo plnohodnotnou bílkovinou. To vše už ve standardní dávce, takže není nutné zbytečně navyšovat množství skonzumovaného rostlinného proteinu. Navíc v Proteinblendu nenajdeš žádný přidanej cukr, ani laktózu, a tak s jeho konzumací nejsou spojeny žádné trávicí potíže.

   

Co všechno se dá s Proteinblendem dělat?

Kromě klasického smíchání s vodou, nebo rostlinným mlékem si ho můžeš přidat třeba do ovesné kaše, jogurtu, nebo do svého oblíbeného koláče. Zlepšíš tak nutriční hodnotu daného jídla a můžeš být hrdý na to, že nám pomáhaš rozšiřovat povědomí o jedlém hmyzu. Pro inspiraci se mrkni na náš blog, kde pravidelně uveřejňujeme i recepty!

 

Dá se u vás koupit i čistý prášek ze cvrčků?

Již brzy určitě! Napiš nám prozatím na hello@entoway.com, zda bys měl zájem. Díky!

 

Kdo stojí za ENTOWAY?

ENTOWAY je projekt tvořen opravdovými odborníky ve svém oboru. Nejde tedy jen o nějakej shluk lidí, kteří se silou mocí chytají nového trendu. Jsme tým lidí přímo z fachu - z oblasti potravinářství a chemie, který se i odborně věnuje výzkumu v oblasti jedlého hmyzu už nějakou tu dobu. Víc si o nás můžeš přečíst zde.

 

Nemůžeš najít odpověď na svou otázku?

Napiš nám na hello@entoway.com a zkusíme co nejdřív odpovědět!

Drop here!