Entomofagie ve světě

entomofagie jedlý hmyz

Pojem entomofagie, lze jednoduše přeložit, jako využívání hmyzu jako potraviny člověkem. Tento způsob výživy je zakotven daleko v lidské historii a v současnosti je známo přes 1900 druhů, které je možné konzumovat. Nejvýznamnější skupinu tvoří kobylky, červi, housenky, brouci nebo také termiti či třeba včely [1]. V jídelníčku je najdeme především v Asii, Africe a Latinské Americe. Zajímavé je, že pro dvě miliardy lidí je hmyz běžnou součástí stravy. Podle taxonomického zařazení v živočišné říši je třída hmyz nejpočetnější skupinou zvířat na planetě a tvoří až 80% všech druhů [2].

 Entomofagie - moučné červy

Zvýšená konzumace v tropických oblastech je ovlivněna, jak jeho vyšším výskytem, tak dostupností. Na některých místech se přes některá období stávají významnou složkou potravy. Například v Africe se housenky během sezónních dešťů konzumují daleko více [3]. V centrální Africe během tohoto období spotřeba vysoce stoupá i přesto, že jsou housenky během roku dostupné také v sušené nebo uzené formě. Hmyz se konzumuje v Nigerii, Angole, Zambii, Kongu nebo třeba v Zimbabwe, kde jej najdeme jako náhradu masa v kaších nebo smažené [4]. V Latinské Americe patří mezi oblíbený hmyz nosatec palmový, tedy jeho vývojové stádium larvy. Jde v podstatě o škůdce palem, který je natolik oblíbený jako pochoutka, že se v zemích Jižní Ameriky, dokonce chová. Z larev jde údajně vyrobit surovina podobná máslu [5]. Kromě zmiňovaných larev nalezneme v Mexiku na sucho smažené kobylky a cvrčky. Kořeněné s chilli a solí se pak stávají křupavou součástí tacos a tortil [4, 6]. Také v Asii má hmyz své zastoupení ve výživě člověka. V Číně je entomofagie široce rozšířená a běžně se využívá až 20 druhů hmyzu ať už ke konzumaci nebo pro využití v medicíně. Mezi populární druhy patří kobylky, mravenci a kukly bource morušového. Kromě smažených, pečených, vařených a sušených variant se, pro své léčebné vlastnosti využívají i jinými způsoby. Z mravenců se vyrábí alkohol nebo ocet [7]. V Thajsku se z hmyzu konzumuje téměř 200 druhů a to hned několika způsoby [8]. Tradiční recepty od místních ale i inovativní a nové najdeme na ulicích, tržnicích i v běžných domácnostech. Tyto pochoutky jsou často nabízeny turistům, jako součást thajské gastronomie.

 Entomofagie - jedlé druhy

Ostatní části světa, země mírného pásma, zejména Evropa a Severní Amerika, našli v entomofagii příležitost až v posledních letech. V evropských zemích se zatím hmyz na denní bázi nekonzumuje, ale jeho obliba rychle roste. Široké spektrum produktů pochází z Anglie, Nizozemí a Francie. Na trhu se dají sehnat tyčinky, sušenky, těstoviny, chipsy, mouky i různé ochucené formy celého hmyzu. Z těchto států se dostává jedlý hmyz také do České republiky a ostatních zemí. Nyní se časy mění a společnost nachází v entomofagii příležitost. Hmyz se začíná zařazovat mezi potraviny budoucnosti, přičemž hlavním důvodem jsou jeho nutriční i environmentální benefity.

Chov hmyzu je ve spoustě ohledech ekologičtější než chov jiných hospodářských zvířat. S rostoucí populací roste i počet zvířat chovaných pro produkci potravin. To má za následek větší záběr plochy. Chov nyní zabírá 70% veškeré zemědělské půdy [9]. Konvenční chov hospodářských zvířat způsobuje další zátěž pro přírodu a má významný vliv na ekologii. Vzniká při něm také spousta vedlejších produktů, respektive odpadů. Živočišná produkce přináší velké nároky na už tak limitované zdroje jako jsou půda, krmivo, voda a energie. Přispívá také k degradaci půdy, odlesňování a celkově ke vzniku emisí. Hmyz se svými nároky pro chov vytváří podstatně méně emisí a amoniaku. Zároveň má nižší spotřebu krmiva, vody a životního prostoru. Životní cyklus hmyzu umožňuje chovat velké množství jedinců na relativně malé ploše a navíc se počítá i s více generačními chovy.

Hmyz jako alternativa k dosud běžnému chovu? Kromě vlivu na životní prostředí je vysoce ceněný i jako samotná potravina. Vysoká nutriční hodnota je dána zejména obsahem proteinů a tuků. Z některých výzkumů navíc vyplývá i jejich vysoká stravitelnost, podle všeho srovnatelná s vaječným proteinem [10]. Co se týče minerálních látek a vitamínů, je hmyz bohatý na vitamíny skupiny B, železo a zinek. Nutriční aspekty jsou tedy jedny z nejvýznamnějších benefitů.

by Martina

Zdroje:

[1] BERNARD, Tiencheu a Hilaire Macaire WOMENI. Entomophagy: Insects as Food, Insect Physiology and Ecology. IntechOpen. Vonnie D.C. Shields, 2017.
[2] PREMALATHA, M., Tasneem ABBASI, Tabassum ABBASI a S.A. ABBASI. Energy-efficient food production to reduce global warming and ecodegradation: The use of edible insects. Renewable and Sustainable Energy Reviews. InTech, 2011, 2017-04-12, 15(9), 4357-4360. 
[3] VANTOMME, P., D. Goehler and François N’Deckere-Ziangba. “Contribution of forest insects to food security and forest conservation : The example of caterpillars in Central Africa.” 2004.
[4] MISHRA, Geetanjali a OMKAR. Insects as Food. Industrial Entomology. Singapore: Springer Singapore, 2017, 2017-02-14, 413-434.
[5] DeFOLIART, Gene R. Hypothesizing about palm weevil and palm rhinoceros beetle larvae as traditional cuisine, tropical waste recycling, and pest and disease control on coconut and other palms-can they be integrated? 1993, Principes 37(1):42–47.
[6] MELGAR‐LALANNE, Guiomar, Alan‐Javier HERNÁNDEZ‐ÁLVAREZ a Alejandro SALINAS‐CASTRO. Edible Insects Processing: Traditional and Innovative Technolo-gies. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety. 2019, 18(4), 1166-1191.
[7] FENG, Ying, Xiao-Ming CHEN, Min ZHAO, Zhao HE, Long SUN, Cheng-Ye WANG a Wei-Feng DING. Edible insects in China: Utilization and prospects. Insect Science. 2018, 25(2), 184-198.
[8] RAHEEM, Dele, Conrado CARRASCOSA, Oluwatoyin Bolanle OLUWOLE, Maaike NIEUWLAND, Ariana SARAIVA, Rafael MILLÁN a António RAPOSO. Traditional consumption of and rearing edible insects in Africa, Asia and Europe. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. 2018, 59(14).
[9] Edible Insects: Future Prospects for Food and Feed Security. Rome: FAO, 2013. ISBN 978-92-5-107595-1.
[10] RAMOS-ELORDUY, Julieta, Jose Manuel Pino MORENO, Esteban Escamilla PRADO, Manuel Alvarado PEREZ, Jaime Lagunez OTERO a Oralia Ladron DE GUEVARA. Nutritional Value of Edible Insects from the State of Oaxaca, Mexico: Edible insects and other invertebrates in Australia: future prospects, Proceedings of a Workshop on Asia-Pacific Resources and their Potential for Development. Journal of Food Composition and Analysis. Bankok, 1997, 10(2), 142-157.

Novější příspěvek


Zanechat komentář

Pamatujte, komentáře musí být před zveřejněním schváleny